Please activate some Widgets Or disable it from theme option

آموزش نی در کرج

آموزش نی در کرج

Categoriesموسیقی

آموزش نی در کرج را با کمک آموزشگاه موسیقی آوادیس  آغاز نمایید.

ما در کنار شماهستیم با اساتید کاملا حرفه ای و آموزش‌های عالی و روز دنیا که آهسته و پیوسته با یک برنامه آموزشی ( و طرح درسی منحصر بفرد )تعاملی شما را به سمت هدف تان سوق دهیم.
تنها کافیست با ما تماس حاصل فرمایید. تا با انتخابی درست آموزش نی را در سطح حرفه‌ای بیاموزید.

تدریس نی در کرج

نی سازی است متشکل از یک لوله استوانه اس از جنس ((نی))،که سراسر طول آن از هفت (بند )و شش (گره) تشکیل شده است(به این دلیل این ساز را نی هفت بند نیز می گویند.)

نی به قطره های متفاوت ( از 1/5 تا 3 سانتی متر)و طولهائی مختلف (حدود 30تا 70 سانتی متر) ساخته شده، در تمام آنها روی لوله کمی در قسمت پائین 5 سوراخ در طرف جلو و یک سوراخ در قسمت عقب گرفته است ،و در یک یا دو انتهای نی روکشی برنجی با طولی کوتاه لوله نئی را پوشانده است.و لبه لوله در قسمت دهانی آنقدر تیز است که می تواند لای دندان ها قرار گیرد.

تدریس و آموزش نی در کرج در آموزشگاه موسیقی آوادیس.

آموزش نی در کرج

کلاس نی در کرج

نی از انواع ساز‌های بی زبانه است.

هوا توسط نفس نوازنده از انتهای بالائی به درون فرستاده شده و قسمت اعظم آن از نزدیکترین سوراخ باز خارج می‌شود.
بنابراین باز و بسته شدن سوراخ‌ها به توسط انگشتان هر دو دست نوازنده ، طول هوای مرتعش و طول موج ارتعاش را زیاد و کم کرده و در نتیجه صوت زیر و بم می شود.

ساز را نمی توان کوک کرد .
یعنی کوک آنرا – چنان که در سازها زهی با پیچاندن گوشی ها میسر است تغییر داد.بدین نسبت نمیتوان آنرا با ساز دیگر منطبق کرد و از این رو معمولا در نقش تکنواز ظاهر می‌شود.
گاه اگرچه بسیار به ندرت که می‌خواهند از صوت نی در همنوازی ارکستر استفاده کنند، نا گزیر نوازنده ساز تعدادی نی را با کوک ها (میدان صدا ) مختلف فراهم کرده و در دسترس خود می گذارد. تا در طی همنوازی یا همراهی صدای خواننده به تناسب موقع از یکی از نی‌ها  استفاده کند.
نی از دسته ساز‌های محلی است و تقریبا در تمام نقاط ایران معمول است.

نوازندگان محلی با ابتکاری سنتی ،تااندازه ای از قطع شدن صدای ساز ، هنگام تازه کردن نفس جلوگیری می‌کنند. توضیح آنکه در حین نواختن هوا را از بینی به ریه و نیز به لپ ها داخل کرده، ذخیره می کنند و این هوا را به تدریج به درون لوله می فرستند.

به نقل از شعر شاعران قدیم درباره این ساز اینست که نی همیشه سازی شهری بوده است .

آموزش نی در کرج

نام استاد تخصص روز آموزش
محمد حسن علیخانی نی شنبه

آموزش تخصصی ساز نی

ساز نی انواع متفاوتی دارد.

 1. ساز نی از نوع کوتاه
  این ساز نی در هنگام اجرای آهنگ‌های محلی نواخنه می‌شود.ساز نی کوتاه از دیگر سازها قطر بیشتری داردونوازنده صدای خود را دو رگه می‌کند و با کمک این ساز صدای بم تولید می‌کند.
 2. ساز نی از نوع بلند
  سازهای نی از نوع بلند از دیگر سازها کشیده تر هستند. می‌توان گفت طول آنها 70 یا 80 سانتی متری می‌باشد.هنگام نواخته شدن دارای صدایی بسیار سوزناک و بم است. این ساز را نای خرک نیز می‌گویند.دارای 5 سوراخ می‌باشد.
  در مناطق جنوب کشورمان و ترکمن ها و مناطق خراسان محبوب می‌باشد.
 3. ساز نی هفت بند
  این ساز هم دارای 5 عدد سوراخ می‌باشد که 4 تا از آنها روی ساز قرار دارند و یکی دیگر در پشت آن.
  دلیل نام گذاری آن اینست که دارای هفت بند و شش گره می باشد.این نوع نی را با دندان نیز می‌نوازند به این شکل که سر آن بین داندان ها قرار دارد و هوا را بدون واسطه داخل آن قرار می‌دادند.
 4. دوزله
  دوزله از وصل شدن دو لوله به جنس‌های مسی و نی ساخته می‌شود.و هرکدام از این لوله‌ها به صورت مستقل کار می‌کنند.
  این ساز نی برای عشایران ایران رواج بیشتری دارد و نی نوازی با آن انجام می‌گیرد.
 5. قره نی

ساز قره نی در گروه سازهای بادی یک زبانه ای قرار می‌گیرد.
از ترکیب دو کلمه ترکی به اسم قره (سیاه) و کلمه نی فارسی  (نی سیاه) ساخته شده است.
و در دیگر کشورها با نام کلارینت شناخته شده است.
در واقع قره نی نوعی از کلارینت هست.

آموزشگاه موسیقی نی در کرج ، با آوادیس همراه باشید.

برای آموزش نی در کرج می‌توانید از برنامه آموزشی آوادیس دیدن نمایید.

شماره تماس با آموزشگاه آوادیس:

۰۲۶۳۴۲۱۴۳۳۴

۰۲۶۳۴۲۱۴۳۳۳

۰۹۱۰۲۶۲۶۱۳۵

آموزش نی در جهانشهر- آموزش نی در مهرشهر – آموزش نی در آزادگان – آموزش نی در مهرشهر -آموزش نی در کارخانه قند – آموزش نی در هفت تیر- آموزش نی در عظیمیه – آموزش نی در طالقانی – آموزش نی در محمدشهر- آموزش نی در میدان شهدا – آموزش نی در گوهردشت – آموزش نی در باغستان- تدریس نی در جهانشهر- تدریس نی در مهرشهر – تدریس نی در آزادگان – تدریس نی در مهرشهر -تدریس نی در کارخانه قند – تدریس نی در هفت تیر- تدریس نی در عظیمیه – تدریس نی در طالقانی – تدریس نی در محمدشهر- تدریس نی در میدان شهدا – تدریس نی در گوهردشت – تدریس نی در باغستان